Pienkeräys stipendiaattimme opintojen tueksi on tullut täyteen!
19.11.2025
Kiitos kaikille osallistumisesta pienkeräykseen!
Olemme saaneet kerättyä tarvittavan summan Stephanien opintojen tukemiseen!
Rajaton Farmasia - yhdistyksen stipendiaatti Stephanie Rakotomalala Madagaskarilta oli syksyllä 2024 tutustumassa Suomen lääkehuoltoon.
Madagaskar on yksi maailman köyhimpiä maita, jossa 75 % väestöstä elää alle 1,90 euron päivätulolla. Farmasian koulutus aloitettiin siellä vasta 2005, ja tällä hetkellä yli 30 miljoonan asukkaan maassa on noin 400 proviisoria ja hieman yli 300 apteekkia. Suuri osa väestöstä ostaa lääkkeet katukauppiailta, ja ne ovat usein väärennöksiä.
Stephaniella on vahva palo kehittää maansa lääkehuoltoa, ja hän sai lisäpontta ajatuksilleen nähdessään Suomen toimivan järjestelmän. Stephanie sai stipendin etäopiskeluna tapahtuviin kansainvälisiin jatko-opintoihin. Stipendi ei kuitenkaan kata koko kustannusta, joten päätimme auttaa. Järjestimme vuoden 2025 lopussa pienkeräyksen, jonka tuotoilla katamme Stephanien vuoden 2026 jatko-opintojen kurssimaksun.
Kiitos avustasi!